Instalacja gazu w domach i budynkach użytecznych to zazwyczaj instalacja wykonywana na potrzeby grzewcze budynku oraz cele socjalno-bytowe takich jak przygotowanie posiłków, lub przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
Ogrzewanie gazem to przede wszystkim komfort oraz bezobsługowe użytkowanie, które idzie w parze z dbałością o środowisko naturalne. Wiele osób jednak obawia się instalacji gazowej w domu, co nie do końca jest obawą uzasadnioną. Prawidłowo wykonana instalacja gazowa, oraz właściwa jej eksploatacja gwarantuje stu procentowe bezpieczeństwo.
Co dobrze wiedzieć przed wyborem instalacji grzewczej oraz jak nie dać się zaskoczyć wymaganiom – oto kilka rad.
Rodzaje instalacji gazowej
Gaz należy do grupy konwencjonalnych, naturalnych zasobów energetycznych. Spotyka się z dużą popularnością wśród właścicieli budynków.
Gazowa instalacja może mieć dwie formy wynikające z postaci dostarczanego gazu, obie formy różnią się nieco od siebie sposobem wykonania i koniecznością spełnienia pewnych wymagań. Wyróżniamy :
Instalacja gazowa wewnętrzna stanowi układ przewodów i urządzeń prowadzonych zwykle wewnątrz budynku, ale zdarza się także, że część instalacji przebiega po zewnętrznej stronie elewacji budynku. Instalacja składa się z następujących elementów:
Za miejsce początkowe instalacji uznaje się połączenie z głównym kurkiem, który służy do odcinania tej instalacji od przyłącza. Natomiast zakończenie instalacji stanowią konkretne urządzenia gazowe.
Jeśli odległość pomiędzy szafką gazową zlokalizowanej na granicy działki a budynkiem mieszkalnym przekracza 10mb, konieczne jest zastosowanie dodatkowego zaworu odcinającego zamontowanego w szafce na ścianie budynku.
Przykładowe domowe odbiorniki gazu
Wykonanie instalacji gazowej- wymagania
W celu przyłączenia instalacji gazu do budynku koniecznym jest spełnienie wymagań formalnych. Instalacje gazowe są jedyną instalacją w domu, która wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Podobnie jeśli mamy do czynienia z rozbudową lub istotną modernizacją istniejącej instalacji również konieczna będzie formalna przeprawa.
Mimo, że procedura ta nie jest skomplikowanie trudna warto zlecić jej przeprowadzenie w całości tak by stosownymi wnioskami, formularzami, rysunkami zajęła się osoba do tego przygotowana.
Cała procedura składa się z następujących elementów:
Klientom oferujemy pomoc w przeprowadzeniu procedury. Współpracujemy z projektantami, którzy przygotowują projekty techniczne oraz inne niezbędne dokumenty.
Poprawnie wykonana instalacja jest bezpieczna dla użytkowników. Wśród podstawowych zasad bezpieczeństwa jest np. zabezpieczenie przewodów przed korozją i innymi czynnikami mogącymi wpływać na uszkodzenia powłok zewnętrznych. Staranne, szczelne wykonanie połączeń przewodów, kształtek i armatury. Osobnym bardzo ważnym elementem wchodzącym w skład instalacji jest sprawna wentylacja grawitacyjna budynku.
Instalacje gazu podlegają czynnością odbiorowym, które polegają na;
Odbiór kończy się podpisaniem umowy z dostawcą gazu umożliwiającą użytkowanie instalacji. A także jest podstawa do zakończenia procesu budowlanego. W trakcie korzystania z instalacji gazowej należy zadbać o coroczną okresową kontrolę. Obowiązek ten nakłada na nas Prawo Budowlane (Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm. – art. 62 ust. 1 pkt. 1c ustawy z dnia 7 lipca 1994r.). Kontroli podlega stan techniczny instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).